2008. június 15., vasárnap


Szinte hihetetlen, hogy már egy hónapja tartózkodom a Palesztin Területeken az „Ökumenikus Kísérő Program Palesztináért és Izraelért” (Ecumenical Accompaniment Programme for Palestine and Israel – EAPPI) első magyar tagjaként. A Magyarországi Református Egyház 2007 végén fogadta el az Egyházak Világ Tanácsának (EVT) felkérését, hogy csatlakozzon a jeruzsálemi keresztény gyülekezetek kérésére 2002-ben elindított programhoz.

Az EVT az EAPPI programot a 2001-2010-re meghirdetett az „Az erőszak legyőzésének évtizede: egyházak a megbékélésért és békéért” kampányának keretében indította. (Bővebben: http://oikumene.meot.hu/eroszak%20legyoz.html)

A kísérő program főbb céljai: hozzájárulni a palesztin területek Izraeli megszállásának megszűntetéséhez; az Izraeli-palesztin konfliktus gyökereinek megértése és kezelése; egy életképes Palesztin állam megalakításának segítése; a közös megegyezésen alapuló béke megállapodás létrejöttének elősegítése, amely a Szentföld összes népe számára biztonságot és igazságot jelent.

A jelenlegi 24 fős csapat tagjai 9 országot képviselnek (Svédország, Norvégia, Németország, Svájc, Amerikai Egyesült Államok, Dél Afrika, Egyesült Királyság, Lengyelország és Magyarország). Az április végétől július végéig tartó 3 hónapos szolgálatukat a Palesztin Területeken belül Jeruzsálemben, Betlehemben, Hebronban, Tulkaremben, Jayyousban és Yannounban teljesítik. Küldetésük részeként szolidaritást vállalnak a helyi palesztin lakossággal és izraeli békeszervezetekkel azoknak az izraeli megszállás ellen békés módszerekkel folytatott küzdelmében. Az Ökumenikus Kísérők (ÖK) figyelemmel kísérik, és jelentést készítenek azokról az esetekről, amelyekben emberi jogok és a Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata előírásai sérülnek; folyamatosan figyelik az izraeli katonák magatartását (az ellenőrzőpontoknál, tüntetéseknél, és egyéb megmozdulásoknál) és szükség esetén értesítik a hatóságokat és releváns civilszervezeteket, segítségüket kérve a felmerült problémák megoldásához. Nemzetközi jelenlétükkel az ÖK-k védelmet biztosítanak a helyieknek veszélyes helyzetekben (pld. a Cisz-Jordán területeken található illegális izraeli telepek közelében, az Elválasztó Fal/Mezőgazdasági Kerítés mellett, iskolákban, otthonokban, termőföldeken, gyümölcsösökben, és békés tüntetéseken). A helyi, saját országukbeli, és nemzetközi médiának küldött tudósításokon, valamint a konfliktust bemutató nyilvános előadásaikon keresztül hangot adnak a megszállás alatt élők mindennapi szenvedéseinek. Hazatértük után az Ökumenikus Kísérők aktívan kezdeményeznek, és részt vesznek olyan érdekképviseleti tevékenységekben, amellyel felhívják a figyelmet a Palesztin Területeken tapasztalt ember-jogi problémákra.

Három-hónapos szolgálatomnak helye Jayyous, egy körülbelül 3500 lelkes muzulmán falu Cisz-Jordánia észak-nyugati részén. A többnyire földművelők által lakott település elvesztette termőföldjeinek 75%-át amikor 2003-2004-ben megépült az úgy nevezett „Biztonsági Fal”, Izraelt a Palesztin Területektől elválasztó szerkezet. A Fal, vagy ahogy települések között nevezik, a „Mezőgazdasági Kerítés” nem követi az 1948-as Zöld Határt (Izrael állam megalapításakor kijelölt, a Palesztin Területek elválasztó határvonal), hanem lefarag körülbelül 10%-ot Cisz-Jordánia területéből. A kerítés Jayyous szélében hat kilométernyire van a Zöld Határtól, elzárva a falutól termőföldjeinek háromnegyedét és a vízellátást biztosító hat kútjából ötöt. A földművesek csak speciális engedéllyel mehetnek ki saját földjükre dolgozni. A helyzet következtében a falu 9 tonna éves zöldség és gyümölcstermelése visszaesett kevesebb mint egy harmadára, rendkívüli nehéz gazdasági helyzetbe juttatva a helyi lakosság többségét. Egy helyi vízügyi szakember elmondása szerint jelenleg a jayyousi családok 80%-a szorult nemzetközi segélyekre, hogy a mindennapi megélhetésüket biztosítani tudják.

Négyünknek, akik Jayyousban teljesítjük szolgálatunkat, legfontosabb feladatunk a Jayyous és a szomszédos Falamya határán lévő mezőgazdasági kapuknál követni a forgalmat, ha probléma merül fel, a katonáknál közbenjárni, és tapasztalatainkat hetente jelenteni illetékes civil szervezeteknek. A három-hónap alatt igyekszünk széleskörű kapcsolatotokat kialakítani helyiekkel, részt venni a mindennapjaikban, és tanúja lenni kiszolgáltatottságuknak és szenvedéseiknek.

Remélem, hogy a következő hetekben beszámolóim lehetővé teszik minden érdeklődő számára, hogy a jayyousi történeken keresztül megismerkedjen a megszállás embertelenségével nap mind nap szembesülő Palesztinok életével.

Nincsenek megjegyzések: